Közismereti kurzusok – 2020/2021 tavasz

Közismereti kurzusok – 2020/2021 tavasz

A 2020/2021-es tanév tavaszi félévében a Buddhológia és Tibetisztika Tanszék az alábbi közismereti kurzusokat indítja a tibeti kultúra, történelem, nyelv, valamint a buddhizmus és a hinduizmus iránt érdeklődők számára.

A tárgyak nevére kattintva rövid leírást és egyéb fontos kurzusinformációt olvashatnak.
Visszavonásig minden órát online formában tartunk.

 

A buddhista szakszókincs

A buddhizmus szakszókincsének legalapvetőbb elemeit vesszük szemügyre, amelyek meghatározzák az indiai eredetű hagyomány valamennyi ágának filozófiáját és gyakorlatát.

A terminológia tárgyalásakor a szanszkrit nyelvű kifejezésekből indulunk ki, de a magyarázatok a fogalmak tartalmát és az egész rendszert világítják meg, tehát előzetes keleti nyelvi ismeretek nélkül is felvehető a kurzus! (A csoport összetételéhez igazodva a klasszikus tibeti vagy egyéb keleti nyelvi megfelelők is hozzárendelhetők.)

Hasznos lehet mindazoknak, akik érdeklődnek a buddhizmus világszerte elterjedt formáinak alapját képező fogalomkészlet eredeti jelentése iránt, illetve nyelvi, filozófiai, összehasonlító kultúrtörténeti tanulmányokat folytatnak.

Részletes tematika és irodalom: feltöltés alatt. Minden kötelező anyag online elérhető lesz.

A szemináriumi kreditek megszerzéséhez szükséges követelmény: Órai részvétel és rövid (4-6 ezer karakteres) önálló dolgozat saját, választott témából, a tárgyalt fogalmakhoz kapcsolódóan.

Kód: BBN-BUD11-103.21
Kredit: 3
Órarendi idő: szerda 16:00–17:30
Oktató: Dr. Szegedi Mónika

 

A dalai lámák teokratikus állama

A kurzus során a hallgató megismerkedik a 17. században létrejött, és a 20. századig fennállt tibeti teokrácia történetével, sajátosságaival, társadalmi rendszerével, államigazgatásával, gazdaságának fő ágazataival.

A félév során nagy szerephez jut a dalai lámák és a pancsen lámák története, emellett áttekintjük a világi hatalom és az egyház kapcsolatát a tibeti királykortól a tekintélyuralmi korszakon át a teokratikus állam koráig (7–20. század), a teokrácia létrejöttének előzményeit és körülményeit, a feudális társadalom szerkezetét, a legfőbb gazdasági ágazatokat, valamint a tibeti államigazgatás jellemzőit.

Kód: BBN-TIB11-142
Kredit: 3
Órarendi idő: hétfő 11:00–12:30
Oktató: Jónás Dávid

 

Dél-Ázsia vallásai

A hinduizmus a legősibb, ma is elven vallás – éspedig a harmadik legnagyobb a világon. Gyökerei az Indus-völgyi civilizációig nyúlnak vissza, és a legrégibb szövegek, a Rig-véda himnuszai több mint háromezer évesek. Ám időközben többször, alapvetően át is alakult; létrejött a különös, politeista egyistenhit, a véres áldozatok helyére szimbolikus gyümölcs-felajánlás lépett. Ezt az ezerarcú folyamatot tekintjük át, rengeteg képpel és egy kevés elvontabb fejtegetéssel.

Kód: BBN-BUD11-111
Kredit: 3
Órarendi idő: hétfő 14:00–15:30
Oktató: Dr. Ruzsa Ferenc

 

A világ rendje a klasszikus buddhizmusban

A buddhizmus világképét alapvetően jellemző kozmogóniai és kozmológiai elmélettel ismerkednek meg a hallgatók.

Ebben benne foglaltatik a világ keletkezésének módja, az emberi és isteni világok, poklok és állati létformák hierarchikus rendje, valamint az újjászületések erkölcsi meghatározottsága és a legfőbb jó, a szenvedéstől való megszabadulás módja is.

Hasznos lehet mindazoknak, akik érdeklődnek a buddhizmus különböző ágainak szemléletmódját meghatározó világkép iránt, illetve összehasonlító tanulmányokat folytatnak, például mitológiakutatás területén.

Részletes tematika és irodalom: feltöltés alatt. Minden kötelező anyag online elérhető lesz.

A szemináriumi kreditek megszerzéséhez szükséges követelmény: órai részvétel és rövid (4-6 ezer karakteres) önálló dolgozat saját, választott témából, az órák anyagához kapcsolódóan.

Kód: BBN-BUD11-121.21
Kredit: 3
Órarendi idő: kedd 17:15–18:45
Oktató: Dr. Szegedi Mónika

 

Keresztény missziók Tibetben

Az első hírek Ázsiáról keresztény hittérítőktől származtak, akik a pogány, vadembernek tartott helyieket megpróbálták rábírni régi hitük elhagyására és a kereszténység felvételére. Még a keresztény missziók számára is az egyik utolsó ázsiai terra incognita Tibet volt. A misszionáriusokat különböző országból származó kereskedők, állami tisztségviselők és tudósok követték az ország megismerésében. A kurzus célja áttekinteni Tibet első felfedezőinek útját, tevékenységét és az országról szerzett ismereteiket.

Kód: BBN-BUD11-151.30
Kredit: 3
Órarendi idő: csütörtök 15:30–17:00
Oktató: Dr. Péter Alexa

 

Klasszikus tibeti nyelv kezdőknek 1.

A kurzus kifejezetten azoknak szól, akik nem tibeti szakosok/szakirányosok, hanem bármely más képzésben vesznek részt. Célja alapszintű jártasság megszerzése a klasszikus tibeti nyelvben. Egy szemeszter során a hallgatók elsajátítják a tibeti írás-olvasás legalapvetőbb rendszerét, tibeti irodalmi szövegekből származó példák és célzatosan összeállított gyakorlatok segítségével áttekintik az alapvető nyelvtani ismereteket. A félév végére képessé válnak a szótárak használatára és egyszerű mondatok fordítására.

A kurzus hasznos lehet mindazoknak, akiket érdekelnek a belső-ázsiai kultúrák, a buddhizmus elmélete és gyakorlata, a tibeti jóga, avagy általában a különös nyelvek és írások. A tibeti nyelv ismerete bepillantást enged abba a hatalmas műveltségkincsbe, amelynek gyökerei  a sztyeppei nomádok, az ókori Kelet és a Földközi-tenger térségének kultúrájáig nyúlnak, s amelynek friss hajtásai például a 14. Dalai Láma Nobel-díjjal elismert tevékenysége vagy a modern Bhután ”nemzeti bruttó boldogság” programja.  

A kreditek megszerzéséhez órai részvétel, a házi feladatok és a kis röpdolgozatok minimum 60%-os átlagos teljesítése szükséges.

A szükséges tankönyvet és segédanyagokat elektronikus formában biztosítjuk hallgatóinknak.

Kód: BBN-BUD11-103.25
Kredit: 3
Órarendi idő: csütörtök 17:00–18:30
Oktató: Dr. Szegedi Mónika

 

Tibet napjainkban

A hallgató betekintést nyer a tibeti etnikum által lakott területen, különösen Kína Tibeti Autonóm Területén kialakult történeti viszonyok előzményeibe, a jelenlegi politikai, gazdasági, kulturális és társadalmi helyzetbe.

A félév során áttekintjük Tibet politikai helyzetét a 20. század első felében és a „békés felszabadítás” óta, valamint szót ejtünk az oktatási és az egészségügyi rendszerről. A kurzus további témái közé tartozik a tibeti gazdaság alakulása, a turizmus jelentősége, a tibetiek vallásgyakorlása, de megvizsgáljuk a tibeti emigráns kormány tevékenységét és a 14. dalai láma szerepét is napjainkban.

Kód: BBN-TIB11-274
Kredit: 2
Órarendi idő: csütörtök 12:30–14:00
Oktató: Jónás Dávid